ecléctica

Kullanım örnekleri

ecléctica
eccentric
icon arrow

eccentric

Part Of Speech: noun


Definition: One who does not behave like others.


Definition: A kook; a person of bizarre habits or beliefs.


Definition: A circle not having the same centre as another.


Definition: A disk or wheel with its axis off centre, giving a reciprocating motion.

icon arrow

eccentric

Part Of Speech: adjective


Definition: Not at or in the centre; away from the centre.


Definition: Not perfectly circular; elliptical.

Example: As of 2008, Margaret had the most eccentric orbit of any moon in the solar system, though Nereid's mean eccentricity is greater.


Definition: Having a different center; not concentric.


Definition: (of a person) Deviating from the norm; behaving unexpectedly or differently; unconventional and slightly strange.


Definition: (of a motion) Against or in the opposite direction of contraction of a muscle (e.g., such as results from flexion of the lower arm (bending of the elbow joint) by an external force while contracting the triceps and other elbow extensor muscles to control that movement; opening of the jaw while flexing the masseter).


Definition: Having different goals or motives.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.