koni

Kullanım örnekleri

koni
cone
icon arrow

cone

Phonetic: "/kəʊn/"

Part Of Speech: noun


Definition: A surface of revolution formed by rotating a segment of a line around another line that intersects the first line.


Definition: A solid of revolution formed by rotating a triangle around one of its altitudes.


Definition: A space formed by taking the direct product of a given space with a closed interval and identifying all of one end to a point.


Definition: Anything shaped like a cone.


Definition: The fruit of a conifer.


Definition: A cone-shaped flower head of various plants, such as banksias and proteas.


Definition: An ice cream cone.


Definition: A traffic cone


Definition: A unit of volume, applied solely to marijuana and only while it is in a smokable state; roughly 1.5 cubic centimetres, depending on use.


Definition: Any of the small cone-shaped structures in the retina.


Definition: The bowl piece on a bong.


Definition: The process of smoking cannabis in a bong.


Definition: A cone-shaped cannabis joint.


Definition: A passenger on a cruise ship (so-called by employees after traffic cones, from the need to navigate around them)


Definition: An object V together with an arrow going from V to each object of a diagram such that for any arrow A in the diagram, the pair of arrows from V which subtend A also commute with it. (Then V can be said to be the cone’s vertex and the diagram which the cone subtends can be said to be its base.)

Example: A cone is an object (the apex) and a natural transformation from a constant functor (whose image is the apex of the cone and its identity morphism) to a diagram functor. Its components are projections from the apex to the objects of the diagram and it has a “naturality triangle” for each morphism in the diagram. (A “naturality triangle” is just a naturality square which is degenerate at its apex side.)


Definition: A shell of the genus Conus, having a conical form.


Definition: A set of formal languages with certain desirable closure properties, in particular those of the regular languages, the context-free languages and the recursively enumerable languages.

icon arrow

cone

Phonetic: "/kəʊn/"

Part Of Speech: verb


Definition: To fashion into the shape of a cone.


Definition: To form a cone shape.


Definition: (frequently followed by "off") To segregate or delineate an area using traffic cones

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.