özerk bütçe

Kullanım örnekleri

özerk bütçe
autonomous budget
icon arrow

autonomous

Phonetic: "/ɔːˈtɒnəməs/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Self-governing. Intelligent, sentient, self-aware, thinking, feeling, governing independently.


Definition: Acting on one's own or independently; of a child, acting without being governed by parental or guardian rules.


Definition: (Celtic linguistics, of a verb form) Used with no subject, indicating an unknown or unspecified agent; used in similar situations as the passive in English (the difference being that the theme in the English passive construction is the subject, while in the Celtic autonomous construction the theme is the object and there is no subject).

icon arrow

budget

Phonetic: "/ˈbʌdʒ.ɪt/"

Part Of Speech: noun


Definition: The amount of money or resources earmarked for a particular institution, activity or time-frame.


Definition: An itemized summary of intended expenditure; usually coupled with expected revenue.


Definition: A wallet, purse or bag.


Definition: A compact collection of things.


Definition: A socket in which the end of a cavalry carbine rests.

icon arrow

budget

Phonetic: "/ˈbʌdʒ.ɪt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To construct or draw up a budget.

Example: Budgeting is even harder in times of recession


Definition: To provide funds, allow for in a budget.

Example: The PM’s pet projects are budgeted rather generously


Definition: To plan for the use of in a budget.

Example: The prestigious building project is budgeted in great detail, from warf facilities to the protocollary opening.

icon arrow

budget

Phonetic: "/ˈbʌdʒ.ɪt/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or relating to a budget.


Definition: Appropriate to a restricted budget.

Example: We flew on a budget airline.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.